Düğün organizasyonu

Düğün, nişan, sünnet, davet, yemek vb. etkinlikleri,  müşterilerinin istekleri, beğenileri ve yaşam biçimleri doğrultusunda hazırlayan kurumlara organizasyon kuruluşları diyoruz. Organizasyon firmaları bunları yaparken en ince ayrıntılara kadar planlarlar.

Evlenecek çiftlerin düğün konseptlerini hazırlama, sunma ve gerçekleştirmeye de düğün organizasyonu diyoruz. Düğün organizasyonu hizmetlerinin amacı, estetiği, kaliteyi ve profesyonel hizmet anlayışını bir araya getirerek, sizin unutulmaz bir zaman geçirmenize yardımcı olmaktır.

Bu hizmetleri veren kuruluşların elemanları genç, dinamik, güler yüzlü ve çalışkan olmalılar. Bu işi yaparken, severek yapmalılar. Düğün organizasyonunu gerçekleştirirken, organize eden kuruluş düğün yerine sizden önce gelmeli, herkesten sonra gitmelidir. Düzenlemede bütünlük sağlamalıdırlar. Davet masaları, sandalye grubu, nikâh masası, şamdan ve masa üstü, girişler, karşılama, çiçek süsleme, şovlar, catering hizmetleri, müzik, ışık gösterisi, fotoğraf ve kamera çekimi gibi hizmetleri eksiksiz vermelidir.

Organizasyon şirketlerinin en önemli görevlerinden biri, misafirlerin rahat etmesini sağlamaktır. Konuklar rahat olursa, bizde sadece düğünümüze yoğunlaşmış oluruz.
Düğün organizasyonu yapan şirketler, düğün için yapılacak tüm hazırlıkları üstlenip, ince ayrıntılara kadar planlayıp ve uygulamalıdırlar. Siz sadece düğün günü o güzel anı yaşamalısınız. Organizatörlerin amacı bizleri rahat ettirmek olmalıdır. Bunu yaparken de profesyonel anlayışla hareket etmeli ve kaliteli hizmet vermelidirler. İyi bir organizatör, düğünü iyi planlayan, eşgüdümü sağlayan, yerinde müdahale edebilen dinamik, yaratıcı ve eğitimli olmalıdır.

Düğünümüz için bir organizasyon kuruluşuyla anlaşacaksak bazı şeyleri bilmemiz gerekir. Yani “biz düğün için organizasyon şirketiyle anlaştık, artık her şey yolunda gider” diye düşünmemeliyiz. Anlaştığınız firmayla işbirliği içinde olmamız çok önemlidir. Şunu unutmamalıyız ki biz mekânda olmadığımız zaman, düğün organizasyonu firması orada bizim sesimiz olacaktır. Başarılı ekip çalışması için dengeyi iyi kurmalıyız. Bazen ağırlığımızı koyacağız, bazen de geri durmasını bileceğiz. Oluşturulan görev listesini tekrar tekrar gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Nelere dahil olacağınızı, nelere karışmayacağınızı kesin bir biçimde belirleyin. Yanlış anlaşılmalar bir takım ayrıntılarda geç kalınmasına, bir şeylere yetişilememesine neden olabilir.

Düğün organizasyonu firmasıyla iletişim içinde olmanız, başarınızın anahtarı olacaktır. Söz konusu sizin düğününüz olduğuna göre, düşüncelerinizi, olur ve olmazlarınızı söylemekten kaçınmayın. Düğün sonrası söyleyemediğiniz şeylerden dolayı pişmanlık duymamalısınız. Eğer başkalarıyla çalışırken güven sorunu yaşıyor, kontrolü elden bırakamıyorsanız, unutmayın ki firma sadece sizi değil, kendi çıkarlarını da düşünmek zorundadır. Böyle kalabalık düzenlemelerde her şeyin mükemmel olması, onlarında saygınlık ve kariyerleri açısından son derece önemlidir.
Düğün organizasyonu için mekân belirlemeden önce bir takım noktaları aşağı yukarı belirlememiz gerekmektedir:

Davetli sayımız ne kadardır?
Düğün organizasyonun zamanı ne zamandır?
Ulaşım sorunu nasıl çözümlenecek?
Catering hizmetleri nasıl olacak?
Düğün mekânı süslemelerini nasıl istiyoruz?
Mekân için herhangi bir kısıtlama var mı? (ses düzeyi, aydınlatma, dekorasyonda değişiklik..)

Düğün organizasyonu için gözde mekânlar; düğün salonları, restoranlar, oteller, tarihi yapılar, tekneler, yeşil alanlar, bahçeler sayılabilir. Bu yerlerin birinde karar kılmadan önce de hepsinin olumlu ve olumsuz yanlarını gözden geçirmelisiniz.
Yemekli düğünlerde catering hizmetleri verilirken, yemeklerin kalitesine, ortamın sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Damak tadımız uygun olmalı. Mümkünse düğün sahiplerinin ikramdan önce tatması sağlanmalıdır.

düğün organizasyonu